Dla narciarzy – biegowych i zjazdowych 2023-01-30T15:14:38+00:00

Dla narciarzy biegowych i zjazdowych

Ci, którzy zdecydują się na wyjazd na narty do Chaty Cyborga w Bielicach mają do dyspozycji oznakowane i utrzymywane trasy o różnym stopniu trudności prowadzące przez najdziksze rejony w Sudetach.

Wyznaczony w 2013 roku Szlak Narciarstwa Biegowego Gminy Stronie Śląskie o długości 68 km prowadzi z Bielic przez leśne dukty Gór Bialskich w Masyw Śnieżnika aż do Przełęczy Puchacza w gminie Bystrzyca Kłodzka. Jest szlakiem liniowym, ale w rejonie Bielic wyznaczono dodatkowo pętlę „Biały Spław”, a dla początkujących – pętlę „Stadion” specjalnie do nauki jazdy na nartach biegowych.

W rejonie Bielic polskie szlaki łączą się z systemem szlaków czeskiego ośrodka narciarskiego Snowpark Paprsek, co daje łącznie 85 km urozmaiconych tras biegowych. W celu utrzymania szlaków narciarskich Gmina Stronie Śląskie zakupiła nowoczesny ratrak i skutery śnieżne do zakładania śladu.

Narciarstwo biegowe w Bielicach
Szlak narciarstwa biegowego
Przygotowanie tras biegowych
Aktualny stan tras
Opisy poszczególnych odcinków szlaku

Bielice to również baza noclegowa dla narciarzy zjazdowych. Działa tutaj wyciąg orczykowy o długości 360 m. Stok jest przygotowywany ratrakiem, dośnieżany i oświetlony. Mimo, że wyciąg w Bielicach nie jest długi to cieszy się popularnością – dzięki specyficznemu mikroklimatowi śnieg utrzymuje się nawet do Wielkanocy, a na stoku panuje rodzinna atmosfera. Pod wyciągiem działa wypożyczalnia nart Wintersport u Remika, a początkujący narciarze mogą skorzystać z usług instruktorów narciarstwa zjazdowego. Od zi­my 2015/2016 funk­cjo­nu­je rów­nież no­wy wy­ciąg szko­le­nio­wy dla dzie­ci! Stok jest w odległości 150 m od Chaty Cyborga, więc można o dowolnej porze powrócić do domu, a wieczorem wybrać się na jazdę nocną. Obecnie właścicielem jest Zbigniew Maj e-mail: bielice@onet.pl, tel 74/8142720, strona www: http://www.wyciagwbielicach.pl/

Stok narciarski w Bielicach, niedaleko pensjonatu Chata Cyborga
Wyciąg w Bielicach z lotu ptaka

W okolicy Bielic działają jeszcze dwa mniejsze wyciągi: W Nowym Gierałtowie (5 km) oraz w Nowej Morawie 20 km.

Bardziej wymagający narciarze zjazdowi mają do dyspozycji SKI Region Śnieżnik obejmujący trzy stacje narciarskie:

0km
Ośrodek Narciarski Czarna Góra – 3 koleje linowe, 7 wyciągów narciarskich , 3 taśmy bieżne , wypożyczalnie i serwisy sprzętu narciarskiego, szkoły narciarskie. Trasy są zróżnicowane dla zaawansowanych i początkujących narciarzy – najdłuższa trasa ma 1680 m. Kompleks wybudowany wg alpejskich standardów , spełniający wymogi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS.
0km
Stacja Narciarska Kamienica – 1 kolej , 3 wyciągi narciarskie, stok oświetlony, naśnieżanie.
0km
Stacja Narciarska Lądek Zdrój – 1 kolej, 2 wyciągi , 1babylift, stok oświetlony, naśnieżanie.

Wszyscy planujący wyjazd na narty i mieszkający w Chacie Cyborga mogą zostawić swój sprzęt w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu ze stojakami na narty i suszarkami do butów.