Co jeszcze warto zobaczyć? 2019-11-02T19:12:28+00:00

Co jeszcze warto zobaczyć?

Lądek Zdrój

Lądek Zdrój

Uzdrowisko słynące z geotermalnych wód o właściwościach leczniczych. Najbardziej znanym i reprezentacyjnym obiektem jest zakład przyrodoleczniczy „Wojciech”. Zbudowany na wzór łaźni tureckiej góruje nad parkiem zdrojowym z daleka przyciągając uwagę. Wewnątrz marmurowe ujęcia wody, XIX wieczne wanny, basen termalny.

W uzdrowisku można korzystać z kąpieli siarczkowo-fluorkowych, perełkowych, masaży wirowych, wibracyjnych, natrysków biczowych oraz zabiegów borowinowych. Warta zwiedzania jest również część miejska Lądka Zdroju z brukowanym ryneczkiem, barokowymi kamienicami i podcieniami oraz neorenesansowym ratuszem.

Więcej informacji…

Schronisko Paprsek

Schronisko Paprsek

Zbudowane w latach 30. XX wieku schronisko leży na wysokości 1030m n.p.m. w odległości 1km od polsko-czeskiej granicy. Dotrzeć tam można wędrując pieszo w górę Białej Lądeckiej lub dojeżdżając samochodem przez Przełęcz Płoszczyna. Schroniskowa restauracja oferuje dania kuchni czeskiej oraz piwo z browaru w Hanušovicach. Z werandy schroniska podziwiać można rozległą panoramę Jeseników.

Więcej informacji…

Góry Stołowe

Góry Stołowe

Powstałe 30 milionów lat temu, są jednymi z nielicznych w Europie gór płytowych. Dla zachowania walorów krajobrazowych i przyrodniczych utworzono tu Park Narodowy Gór Stołowych.

Płaską wierzchowinę gór (stąd nazwa) porasta las świerkowy, a urozmaicają różnorodne formy skalne przypominające zamki, postacie ludzi i zwierząt oraz… grzyby. Ponad wszystkimi góruje przypominający ścięty stożek Szczeliniec Wielki (919m n.p.m.), którego fantastyczna skalna rzeźba i głębokie szczeliny z zalegającym śniegiem obrosły wieloma legendami.

Ciekawym miejscem są również Błędne Skały – tajemniczy labirynt, w którym łatwo stracić orientację i się zgubić. Dreszczyk emocji dla ludzi spragnionych mocnych wrażeń (komórki nie działają).

Wodospad Wilczki

Wodospad Wilczki

Wodospad na rzece Wilczka, drugi co do wielkości (22 m) wodospad w polskich Sudetach, znajduje się w granicach Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Woda spada do wyrzeźbionego przez nią kotła z progu o szerokości ok. 3m i płynie dalej głębokim kanionem, którego ściany sięgają 30m wysokości. Miejsce udostępnione jest do zwiedzania. Nad wodospadem znajduje się stalowy mostek, a po przeciwnej stronie punkt widokowy. Na terenie utworzonego tu rezerwatu rośnie stary las bukowy z domieszką jodły, jawora i świerka. Odświeżające powietrze lasu i szum spadającej wody doskonale wpływa na samopoczucie i pozwala zapomnieć o pozostawionej gdzieś daleko rzeczywistości.

Więcej informacji…