ATRAKCJE TURYSTYCZNE SUDETÓW 2019-08-13T22:56:58+00:00

Atrakcje turystyczne Sudetów

Szlak narciarstwa biegowego w Gminie Stronie Śląskie

Szlak narciarstwa biegowego w Gminie Stronie Śląskie

Od sezonu zimowego 2013/2014 rusza “Szlak narciarstwa biegowego w Gminie Stronie Śląskie”. Szlak jest oznakowany na całej długości, a w miejscach startu, w Bielicach, Nowej Morawie, Kamienicy, Kletnie, Janowej Górze i w Siennej umieszczone zostały mapy z przebiegiem szlaku.

Gmina dysponuje ratrakiem i skuterem, przygotowuje i utrzymuje 68 km szlaków. W gminie funkcjonują już wypożyczalnie nart biegowych – między innymi polecana przez nas WildCat. Zaplanowano też dwie lokalne imprezy: Karnawał na biegówkach 11 stycznia 2014 w Bielicach oraz Polsko-czeskie spotkanie narciarzy-biegaczy na Przełęczy Płoszczyna 22 lutego 2014.

Szlak polski łączy się w rejonie Bielic (tzw “worek bielicki”) z trasami czeskimi, które przygotowuje Hotel Paprsek. Szczegółowe informacje na temat przygotowanych tras znajdą państwo na stronie www.paprsek.net.

Więcej inforomacji i warunki…
Pobierz mapę w pełnym rozmiarze

Wyciąg narciarski w Bielicach

Wyciąg narciarski w Bielicach

Długość trasy zjazdowej sięga 360m. Stok jest ubijany ratrakiem i czynny do 21:00. Do dyspozycji mamy wyciąg orczykowy oraz wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, również czynną do 21:00 godziny.

Na zmarzniętych i zgłodniałych narciarzy czeka bufet, w którym zjemy pizzę, pierogi lub inny ciepły posiłek.

W roku 2014 wyciąg zmienił właściciela. Obecnie właścicielem jest pan Zbigniew Maj, wszelkie informacje dot. wyciągu uzyskacie państwo pod numerem telefonu 74 8142720 lub e-mail bielice@poczta.onet.pl.

Więcej informacji…

Ośrodek Górski Czarna Góra

Ośrodek Górski Czarna Góra

Największy w regionie ośrodek narciarski. Naśnieżane stoki dla każdego narciarza. Blisko 8 km nartostrad, wyciągi krzesełkowe i orczyki, szkółki narciarskie i wypożyczalnie sprzętu. Nasi Goście mogą u nas zakupić karnet Blackard w bardzo atrakcyjnej cenie 330 zł (55 zł/1 dzień), który uprawnia do korzystania z trzech ośrodków narciarskich: Czarna Góra, Lądek Zdrój, Kamienica przez 6 dowolnych dni po 7 godz. dziennie w sezonie narciarskim 2013/2014.

W sezonie letnim miłośnicy rowerów mogą przemierzać góry specjalnie wyznaczonymi trasami rowerowymi testując swoją wytrzymałość i kondycję. Znakomite warunki dla paralotniarstwa.

Więcej informacji…

Wyciąg narciarski w Nowym Gierałtowie

Wyciąg narciarski w Nowym Gierałtowie

Wyciąg narciarski w Nowym Gierałtowie oferuje stok nadający się doskonale do nauki jazdy. Narciarze bardziej zaawansowani, również będą zadowoleni z malowniczo położonej trasy zjazdowej. Wyciąg zaprasza, także na jazdy nocne. Do dyspozycji: punkt gastronomiczny, WC, parking (darmowy), wypożyczalnia sprzętu narciarskiego.

Więcej informacji…

Stacja narciarska Kamienica

Stacja narciarska Kamienica

Dla narciarzy wytyczone są cztery wyciągi usytuowane na stokach góry Zawada. Trasy nie są trudne i doskonale nadają się dla nowicjuszy i średnio zaawansowanych użytkowników. Wspaniałym przeżyciem są zjazdy nocne. Wydłużone cienie, półmrok, bazowanie na własnych, bardzo wyostrzonych trudnymi warunkami zmysłach, może stać się źródłem wielu interesujących emocji.

Więcej informacji…

Wycieczki piesze i rowerowe

Wycieczki piesze i rowerowe

Bielice to punkt wypadowy do wielu górskich wycieczek. W mnogości znakowanych i nieznakowanych szlaków każdy znajdzie coś dla siebie: zarówno trasy spacerowe wiodące dnem doliny lub łagodnym duktem leśnym, jak i trasy wysokogórskie z ostrymi podejściami, których ukoronowaniem są rozległe widoki na całe Sudety od Śnieżki po Pradziada. Ale wycieczka to nie tylko spacer i marsz – to również obserwacja przyrody ożywionej (dziewiczych lasów, górskich łąk, dzikich zwierząt), jak i nieożywionej (bystrych potoków, granitognejsowych skał), to poznanie zabytków kultury materialnej (barokowych kościołów, przydrożnych kapliczek, drewnianych, sudeckich chat) oraz historii regionu zwanego Ziemią Kłodzką (wielkich wydarzeń historycznych, tradycji lokalnych, legend). Większość tras jest przyjazna również rowerzystom.

Więcej informacji…

Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia

W 1966 w czasie eksploatacji kamieniołomu marmuru odkryto jaskinię. Ze względu na zalegające w niej duże ilości kości zwierząt eksploatację wstrzymano, a do jaskini weszli speleolodzy i paleontolodzy. Jak się okazało szczątki należały do zwierząt z okresu plejstoceńskiego (sprzed ok. 10 tys. lat). Najwięcej pochodziło od niedźwiedzia jaskiniowego i stąd się wzięła nazwa jaskini. Wśród szczątków zidentyfikowano również kości: lwa jaskiniowego, hieny jaskiniowej, wilka, kuny, nietoperzy, bobra, sarny, dzika, lisa i wielu gryzoni.

Trasa turystyczna jest wygodna, dobrze oświetlona i odpowiednio zabezpieczona. Na długości 360 m oprócz nacieków, stalaktytów i stalagmitów zobaczymy szkielet niedźwiedzia jaskiniowego, Salę Nietoperza, Cmentarzysko Zwierząt Plejstoceńskich, heliktyty, formy kalcytowe przypominające kwiaty, kalafiory, czy nawet perły oraz wiele innych atrakcji.

Więcej informacji…

Podziemna Trasa Turystyczna w Nieczynnej Kopalni Uranu w Kletnie

Podziemna Trasa Turystyczna w Nieczynnej Kopalni Uranu w Kletnie

W połowie XX wieku wydobywano tu rudy uranu, dla potrzeb radzieckiego przemysłu zbrojnego. Zwiedzający przechodzą chodnikami trasę o długości około 200m., oglądając atrakcyjne wystąpienia miejscowych minerałów (fluor, kwarc i inne).

Więcej informacji…

Muzeum Ziemi z Parkiem Jurajskim w Kletnie

Muzeum Ziemi z Parkiem Jurajskim w Kletnie

Znajdziesz tu jedyną kolekcję w Polsce obejmującą 4 skamieniałe gniazda jaj dinozaura sprzed ponad 70 milionów lat.

Więcej informacji…

Szczyt Śnieżnik

Szczyt Śnieżnik

Śnieżnik Kłodzki (1425m n.p.m.), przez który przechodzi granica polsko-czeska to najwyższy, poza Karkonoszami, szczyt w polskich Sudetach. Świetny cel całodniowej pieszej wędrówki. Ze szczytu fantastyczna panorama Sudetów, Niziny Śląskiej ze światłami Wrocławia i Wyżyny Morawskiej. Śnieżnik to również rezerwat przyrody z piętreem roślinności subalpejskiej, plejstoceńskimi rumowiskami skalnymi, górnoreglowym lasem świerkowym, kosówką i… kozicami. Po polskiej stronie na hali pod szczytem leży XIX wieczne schronisko, dawniej zwane “Szwajcarką”, a po czeskiej przy ruinach schroniska stoi tajemnicza rzeźba słonia.

Więcej informacji…

Muzeum Wapiennik “Łaskawy Kamień”

Muzeum Wapiennik

Organizowane są tu sympozja, warsztaty graficzne i czerpania papieru, koncerty i inne niesamowite wydarzenia artystyczne.

Więcej informacji…

Kąpielisko w Starej Morawie

Kąpielisko w Starej Morawie

Letnie upały można spędzać na spacerach w okolicznych lasach lub chłodząc się w pobliskim strzeżonym kąpielisku “Zalew”. Miłośników kąpieli słonecznych zainteresuje piaszczysta plaża i teren zielony wokół zalewu.

Znajdzie się coś również dla pasjonatów fotografii. Okolica obfituje w sporą ilość drobnych gadów, płazów oraz wszelkiej maści owadów. Świetne miejsce dla wielbicieli makro-fotografii.

Lądek Zdrój

Lądek Zdrój

Uzdrowisko słynące z geotermalnych wód o właściwościach leczniczych. Najbardziej znanym i reprezentacyjnym obiektem jest zakład przyrodoleczniczy „Wojciech”. Zbudowany na wzór łaźni tureckiej góruje nad parkiem zdrojowym z daleka przyciągając uwagę. Wewnątrz marmurowe ujęcia wody, XIX wieczne wanny, basen termalny.

W uzdrowisku można korzystać z kąpieli siarczkowo-fluorkowych, perełkowych, masaży wirowych, wibracyjnych, natrysków biczowych oraz zabiegów borowinowych. Warta zwiedzania jest również część miejska Lądka Zdroju z brukowanym ryneczkiem, barokowymi kamienicami i podcieniami oraz neorenesansowym ratuszem.

Więcej informacji…

Schronisko Paprsek

Schronisko Paprsek

Zbudowane w latach 30. XX wieku schronisko leży na wysokości 1030m n.p.m. w odległości 1km od polsko-czeskiej granicy. Dotrzeć tam można wędrując pieszo w górę Białej Lądeckiej lub dojeżdżając samochodem przez Przełęcz Płoszczyna. Schroniskowa restauracja oferuje dania kuchni czeskiej oraz piwo z browaru w Hanušovicach. Z werandy schroniska podziwiać można rozległą panoramę Jeseników.

Więcej informacji…

Góry Stołowe

Góry Stołowe

Powstałe 30 milionów lat temu, są jednymi z nielicznych w Europie gór płytowych. Dla zachowania walorów krajobrazowych i przyrodniczych utworzono tu Park Narodowy Gór Stołowych.

Płaską wierzchowinę gór (stąd nazwa) porasta las świerkowy, a urozmaicają różnorodne formy skalne przypominające zamki, postacie ludzi i zwierząt oraz… grzyby. Ponad wszystkimi góruje przypominający ścięty stożek Szczeliniec Wielki (919m n.p.m.), którego fantastyczna skalna rzeźba i głębokie szczeliny z zalegającym śniegiem obrosły wieloma legendami.

Ciekawym miejscem są również Błędne Skały – tajemniczy labirynt, w którym łatwo stracić orientację i się zgubić. Dreszczyk emocji dla ludzi spragnionych mocnych wrażeń (komórki nie działają).

Kopalnia złota w Złotym Stoku

Kopalnia złota w Złotym Stoku

Od znalezionego tutaj złota pochodzi nazwa znajdującego się w pobliżu miasta Złoty Stok. Prawie tysiącletnia tradycja wydobywania szlachetnego kruszcu zaczęła się od zbieractwa na stokach i coraz głębszego eksploatowania odkrywanych żył.

Rozkwit kopalni przypada na XVI w. Produkcja wynosiła wtedy 60 -140 kg złota miesięcznie. Było to ok. 8% produkcji w całej Europie.

Kopalnia funkcjonowała do 1861 r.

Kopalnia to ok. 300 km sztolni, szybów i chodników rozmieszczonych na 21 poziomach. Dla ruchu turystycznego udostępniono dwie sztolnie. W jednej z nich możemy zobaczyć jedyny w Polsce podziemny wodospad (8 m).

W 2003 i 2008 roku kopalnia otrzymała certyfikat na Najlepszy Produkt Turystyczny.

Więcej informacji…

Wodospad Wilczki

Wodospad Wilczki

Wodospad na rzece Wilczka, drugi co do wielkości (22 m) wodospad w polskich Sudetach, znajduje się w granicach Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Woda spada do wyrzeźbionego przez nią kotła z progu o szerokości ok. 3m i płynie dalej głębokim kanionem, którego ściany sięgają 30m wysokości. Miejsce udostępnione jest do zwiedzania. Nad wodospadem znajduje się stalowy mostek, a po przeciwnej stronie punkt widokowy. Na terenie utworzonego tu rezerwatu rośnie stary las bukowy z domieszką jodły, jawora i świerka. Odświeżające powietrze lasu i szum spadającej wody doskonale wpływa na samopoczucie i pozwala zapomnieć o pozostawionej gdzieś daleko rzeczywistości.

Więcej informacji…

Skalisko – park linowy

Skalisko – park linowy

Park linowy utworzony w 2006 r, wykorzystujący naturalne ukształtowanie terenu – dolinę potoku, las i kamieniołom. Dla miłośników mocnych wrażeń udostępniono m. in. balansujące pomosty, przejścia po linie, przejścia siatkowe, powietrzny surfing, tyrolki o łącznej długości ponad 1000m oraz wiele innych atrakcji (zobacz mapę tras). Stopień trudności jest bardzo zróżnicowany. Od bardzo łatwych tras (jest nawet trasa dziecięca) do bardzo trudnych i wymagających prawdziwej odwagi. Dreszczyk emocji i zapierające dech w piersi widoki gwarantują świetną zabawę.

Więcej informacji…

Spływy Pontonowe Przełomem Bardzkim

Spływy Pontonowe Przełomem Bardzkim

Spływy pontonowe są doskonałą formą spędzenia czasu wolnego. Proponujemy przepłynięcie Przełomu Bardzkiego na Nysie Kłodzkiej, jednego z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju, odcinka na tyle wyjątkowego iż doceniło to już kilka tysięcy osób. Tym samym zasługuje On na miano największej atrakcji turystycznej Kotliny Kłodzkiej – Przełom Bardzki – Cud Sudetów. Spływ tym odcinkiem jest wyprawą pięcioma meandrami, wśród skał wysokich na kilkadziesiąt metrów, lasów schodzących do samej rzeki i między łąkami tak kolorowymi i pachnącymi że aż zapiera dech w piersi.

Więcej informacji…

Adrenalina Park

Adrenalina Park

Adrenalina Park to niezwykłe postindustrialne miejsce gdzie historia przenika się z nowoczesnością. Rozwój Stronia Śląskiego podyktowany był bogactwem mineralnym tych terenów. Były tu kopalnie żelaza, fluorytu, żelaza, uranu oraz marmuru. To właśnie w byłym zakładzie przeróbki marmuru powstał Park Adrenaliny Biała Marianna. Nieczynny już kamieniołom z XIX-wieczną historią położony jest w dolinie Siennej Wody pośród wspaniałej przyrody Masywu Śnieżnika na zboczu góry Krzyżnik.

Więcej informacji…